Copy widget
Widget
Widget
Thumb_widget
Copy code
Code copied

Percival - Oj Dido

Artist: Percival

34.90 zł


Płyta CD Percival - Oj Dido

CD/2008

Utwory:

 1. Słyszę - intro - 3:10
 2. Tam pod borem - 4:09
 3. Chumak - 3:34
 4. Postrzyżyny - 3:06
 5. Dziewczyna Swarożyca - 5:46
 6. Virum denze - 3:14
 7. Sargon - 4:25
 8. Miesiac - 3:30
 9. Ievan - 3:47
 10. Goście - 3:29
 11. Jomsborg - 3:18
 12. Sokół - 4:20
 13.  Pasla - 2:20
 14. Słyszę - 4:23
 15. Oj dido - 6:26


Skład:
Katarzyna Bromirska- lira bizantyjska, wiolonczela, sopiłka, śpiew;
Joanna Lacher- śpiew, davul, bodhran;
Mikołaj Rybacki- saz, gitara elektryczna, przeszkadzajki, śpiew;

Nagrań dokonano w 2008 r w studiu RedBaaron.
Realizacja i mastering - Mikołaj Rybacki.
Projekt okładki - Kornelia Rybacka/3angleStudio.


Opis:

Recenzja z portalu folkowa.art:

Percival to akustyczna odskocznia folk-metalowej grupy Percival Schuttenbach. Sami swoje granie nazywają muzyką historyczno-folkową. Głównym polem eksploatacji jeżeli chodzi o inspiracje są tu tematy pogańskie, których muzycy grupy Percival szukają w muzyce polskiej i białoruskiej. Melodie i pieśni ludowe przeplatane tu są autorskimi kompozycjami muzyków zespołu, sięgnięto nawet po muzykę z płyty macierzystego projektu członków Percivala, czyli po melodię zatytułowaną "Sargon". Na jej przykładzie można ciekawie porównać różnice w brzmieniu obu odsłon zespołu.

"Oj Dido" to druga płyta projektu Percival, w odróżnieniu od debiutanckiego albumu więcej tu polskich akcentów. Na "Eiforr" znalazło się więcej zachodnich wpływów. Teraz mamy zdecydowanie słowiański, pogańsko-folkowy album. Co ciekawe warstwa tekstowa płyty powstała w sporej części w oparciu o neosłowiańską lirykę znanych polskich poetów. Znajdziemy tu fragmenty wierszy Juliana Tuwima, Anny Świrczyńskiej czy Tadeusza Lenartowicza.

Sporo tu ludowych instrumentów, choć myślenie o graniu na nich czy o aranżacji utworów jest często bardzo współczesne. Słychać, że na muzyków musiała mieć spory wpływ muzyka zespołów grających współcześnie aranżowany folk nawiązujący do korzeni dawnych. Sporo jest takich kapel nie tylko na wschód od Buga, ale również w Niemczech czy w Skandynawii. W muzyce Percivala czuć świadomość muzyczną, która wpisuje grupę w ten właśnie nurt. Możliwe nawet, że nie jest to świadoma stylizacja, a po prostu podobna wrażliwość muzyczna, ale efektem jest umiejscowienie Percivala z jednej strony obok takich grup jak Stary Olsa, z drugiej zaś kojarzyć może się z zespołem Krauka czy całą niemiecką sceną średniowieczno-folkową w jej akustycznej odsłonie.